Přeskočit na hlavní obsah

Elena Ferrante: Příběh nového jména

Příběh nového jména je druhý díl tetralogie Geniální přítelkyně, která se stala celosvětovým bestsellerem a na základě které HBO nyní točí seriál. První díl byl skvěle napsaný a pěkně vykresloval mnohým neznámé italské prostředí a krutost chudé Neapolské čtvrti v minulosti. Autorka nasadila vysokou laťku a mnoho jejích čtenářů zůstalo v očekávání, zda ji dokáže udržet. Ferrante přesvědčila. Druhý díl je ještě o kus lepší než ten první. Jedná se bezesporu o excelentní literaturu a není divu, že způsobila po celém světě takový poprask. Série Geniální přítelkyně si tuto pozornost zkrátka zaslouží.
Ve druhém díle sledujeme další vývoj v životě dvou nerozlučných kamarádek Eleny a Lily a to opět z pohledu Eleny. Jsme svědky jejich dospívání, kdy Elena pokračuje ve studiích, přesto má pocit, že musí své kamarádce Lile stále něco dokazovat. Lila se mezitím vdala a její starosti jsou tudíž odlišné od Eleniných. Jejich vztah je tedy nadále složitý, přesto neumějí být bez sebe.
Co je obrovskou předností Ferrante je to s jakou dokonalostí vystihuje lidské charaktery v knize. Ony jsou totiž opravdu lidské. Nikdo není jen záporný, nikdo jen kladný. Všichni jsou dobří i špatní zároveň. Občas protivní, občas se chovají zdánlivě nelogicky a přehnaně - tak jako živí, skuteční a opravdoví lidé. Hnaní různými motivacemi - láskou, žárlivostí, závistí, oddaností, chybějící sebedůvěrou.
Dalším plusem je nepředvídatelnost děje. Dělá jej to o to víc reálné. Nějaká postava nachvíli zmizí, aby se v zápětí objevila, tak jako v životě. Vše se prolíná. Lidé mizí a znovu přicházejí.
K tomu všemu používá Ferrante opět vytříbený jazyk a styl. Je radost ji číst. Uvidíme, zda se jí nastavenou laťku podaří udržet.

Hodnocení: 95%

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Viktorie Hanišová: Houbařka

Viktorie Hanišová patří do nové generace českých autorů a autorek. Debutovala v roce 2015 s knihou Anežka. Houbařka je její druhý román a momentálně se připravuje nová kniha Rekonstrukce, která by měla vyjít tohoto roku. Houbařka je příběh o pětadvacetileté ženě, která žije na Šumavě v rozpadajícím se letním sídle, zchátralé chalupě. Celé dny tráví v lesích, kde sbírá houby, které pak prodává za pár korun v místní restauraci. Z živoření ji vytrhne až smrt matky. Ta spolu se zničeným domem dává věci do pohybu a vytahuje staré kostlivce ze skříně. Minulost, před kterou nikdo neuteče. Viktorie Hanišová napsala působivé dílo. Děj plyne lehce, kniha se čte dobře. Hanišová není přehnaně tajemná a zároveň nemá potřebu všechno polopaticky vysvětlovat. Spoléhá na čtenáře. Kniha není přehnaně náročná, ale ani vyloženě oddychová. Za to pravděpodobně může i náročnost tématu. Jedná se o temný příběh, jehož tísnivá atmosféra dolehne a nepustí. Ono samotné téma sbírání hub působí ponuře - temný les

Petra Dvořáková: Sítě

Petra Dvořáková se v českém prostředí proslavila zejména knihou Já jsem hlad, která pojednávala o poruchách příjmu potravy. Na kontě má mimo jiné také výbornou vesnickou prózu "Dědina". Ve své publikaci Sítě se opět zabývá více psychologickým tématem a to, jak avizuje v podnázvu, problémy sebevědomí. Dílo sestává ze tří rozličných příběhů. V prvním sledujeme hlavní hrdinku, která má přítele a z předchozího vztahu syna. Sledujeme její postupný vývoj, kterým ji provází psycholog, k němuž chodí na terapie. Druhý příběh pojednává o rodině, která je velice silně věřící. Děj je nám zprostředkován především očima manželky, která si dopisuje s knězem a hledá řešení manželské krize. Poslední vyprávění je o vypočítavosti ve zdravotnictví. Sledujeme v něm rozklad osobnosti. Bývalé zdravotní sestry, která je pro peníze a úspěch ochotná udělat téměř cokoli. Zatímco Dvořáková ve svém díle Dědina excelovala, Sítě jsou mizerný průměr. Četla jsem je bezmála tři měsíce, prokládala jinou li

Elena Ferrante: Geniální přítelkyně

Elena Ferrante je pseudonym italské spisovatelky a doposud se neví, kdo se za ním skrývá. Kolují nejrůznější povídačky a dohady. Nicméně faktem zůstává, že se jí podařilo napsat romány, které uchvátily svět a dočkaly se i svého filmového zpracování (Tíživá láska a Dny odpuštění). Geniální přítelkyně jsou prvním dílem stejnomenné tetralogie. Dostalo se mu už i seriálové podoby. Tato kniha patří poslední měsíce mezi velice často propírané i v České republice. Příběh se odehrává v chudé čtvrti v Neapoli v 50. letech. Sledujeme přátelství dvou dívek Lily a Eleny (Lenu). Elena vypráví o jejich dětství a dospívání, pro kterou byla právě Lila tou geniální kamarádkou a připadala si, že jí nesahá ani po kotníky. Autorce se povedlo zdánlivě nemožné. Autenticky vykreslila prostředí Neapole, aniž by zabředla do nudných popisů. Zatímco první část, dětství, pro mě byla právě kvůli kulturním rozdílům temná, utíkala pomalu a já přemýšlela, jestli knihu neodložit, protože mi přišla zbytečně negativní